30. 03. 2026
Manj skrbi, več narave – zaščitite se proti klopom
Narava se prebuja, z njo pa tudi klopi-majhne živalice, ki lahko prenašajo povzročitelje človeku nevarnih bolezni, kot sta klopni meningoencefalitis (KME) in lymska borelioza. Za KME v zadnjih letih v Sloveniji povprečno zboli okoli 100 ljudi. Nekaterim bolezen pušča trajno invalidnost, lahko vodi celo v smrt. Cepljenje učinkovito in varno ščiti pred KME.
Samoplačniško cepljenje proti KME v cepilni ambulanti ZD Kranj bo potekalo ob sredah: 8. aprila od 13. do 17. ure, 15. aprila od 14. do 17. ure, 22. aprila pa od 8. do 10. ure.
Klopi se nahajajo predvsem v gozdni podrasti, grmovju vlažnih mešanih gozdov, travi, a dobimo ga lahko tudi na otroškem igrišču ali na domačem vrtu. Nekateri prenašajo tudi povzročitelje bolezni, ki lahko pri človeku povzročijo resne zdravstvene težave. V Sloveniji je med boleznimi, ki jih prenašajo klopi, najpogostejša lymska borelioza – pojavlja se po vsej državi, na leto zaradi te bolezni zboli med 2500 in 7500 ljudi.
Slovenija spada v vrh evropskih držav po pojavljanju klopnega meningoencefalitisa. Pojavnost klopnega meningoencefalitisa in lymske borelioze je v Sloveniji največja v toplejšem delu leta in doseže vrh v poletnih mesecih.
Za KME ni učinkovitega zdravila. Najučinkovitejši način preprečevanja bolezni je cepljenje. V pomladnih mesecih, ko klopi postajajo aktivni, je še pravi čas, da se lahko tisti, ki še niso bili cepljeni proti klopnemu meningoencefalitisu, proti tej bolezni zaščitijo. Proti lymski boreliozi cepiva ni, se pa bolezen zdravi z antibiotiki.
Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je priporočljivo za vse osebe, starejše od 1 leta. Cepljenje proti KME je v letu 2026 brezplačno za otroke po dopolnjenem enem letu starosti, in otroke, rojene leta 2016 in pozneje. Do cepljenja v breme OZZ so upravičeni tudi odrasli rojeni od leta 1970 do 1983. Brezplačno cepljenje se v ZD Kranj izvaja izključno v ambulanti izbranega osebnega zdravnika.
Infografike: NIJZ



