NAŠE DEJAVNOSTI IN AMBULANTE

Promocija ustnega zdravja otrok in mladostnikov

Preventiva bolezni zob in ustne votline je nepogrešljiv, a dostikrat spregledan del zdravstvene dejavnosti. Strokovni delavci s področja preventivne zobozdravstvene dejavnosti se zato trudimo, da čim bolj aktivno pripomoremo k aktivni krepitvi ustnega zdravja vseh starostnih skupin v regiji.
                                                
Izvajamo individualne delavnice pravilne ustne higiene, na katere se lahko naročite z napotnico vašega izbranega zobozdravnika. Izvajamo jih v popoldanskem in večernem času in se vam glede točnega termina zato lahko individualno prilagajamo. Delavnice izvajamo po načelu mednarodno priznanega individualnega treninga oralne profilakse.

V okvir preventivne dejavnosti poskušamo zajeti predvsem otroke in mladostnike čim širšega starostnega razpona. Že v starosti enega in treh let zanje, predvsem pa za njihove starše, pripravljamo skupinsko organizirana predavanja in praktične demonstracije pravilne tehnike čiščenja zobkov. Starši so nanje vabljeni skladno z registrom rojstev, predšolske otroke pa poleg tega nekajkrat letno obiščemo tudi v vrtcu, kjer se z njimi pogovarjamo o načelih dobre skrbi za ustno zdravje.

Organiziramo predavanja iz zobozdravstvene vzgoje v prvih, četrtih in osmih razredih osnovnih šol, kjer se enkrat letno z učenci pogovorimo o štirih stebrih zdravega zoba - pravilni higieni, zdravi prehrani, modrostih sladkanja in rednih obiskih zobozdravnika. Z dijaki drugih letnikov srednjih šol se enkrat letno pogovorimo o boleznih obzobnih tkiv in vplivu razvad na ustno zdravje.

V nižji stopnji osnovnih šol v vseh razredih izvajamo mesečno kontrolo plaka in učenje tehnike ščetkanja zob, s čimer otroke navajamo na samostojno izvajanje pravilne ustne higiene. Sočasno jih ob vključujemo tudi v nacionalno akcijo Čisti zobje ob zdravi prehrani, kjer na letni ravni s priznanji za čiste zobke lahko tekmujejo za praktične nagrade.

V sodelovanju z regijskimi osnovnimi šolami se z najrazličnejšimi preventivnimi vsebinami udeležujemo tudi roditeljskih sestankov, srečanj za starše in nacionalnih projektov (naravoslovni dnevi, projekt Tradicionalni slovenski zajtrk,...).



KONTAKT:
Kaja Mlakar
zobni.preventivni.center@zd-kranj.si

04/20 82 422

20.marec-dan ustnega zdravja

20. marec 2023

O skrbi za ustno zdravje, ki močno vpliva ne le na splošno počutje, ampak tudi na pojavnost številnih drugih obolenj, v Sloveniji žal ni mogoče govoriti v superlativih. Zato si ob prihajajočem dnevu Ustnega zdravja, ki ga vsako leto obeležujemo 20. marca, zastavimo cilje, ki bodo pripeljali do lepih in zdravih nasmehov.

Usta so vstopna točka v človekov organizem in ker je preventiva v vseh pogledih boljša in predvsem cenejša kot kurativa, bi skrbi za ustno zdravje morali namenjati več pozornosti.
Po najaktualnejši raziskavi, ki je bila pod okriljem Katedre za javno zdravje Ljubljanske medicinske fakultete, Stomatološke klinike ljubljanskega UKC in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) izvedena leta 2019, je ustna higiena v Sloveniji precej slaba. Rezultati kažejo, da si samo 70 odstotkov odraslih zobe čisti redno, torej najmanj dvakrat na dan. Zaskrbljujoč je podatek, da si kar petina otrok in mladostnikov zobe očisti največ enkrat na dan oziroma si jih sploh ne očisti. Po 4. letu starosti močno upade delež otrok, ki jim starši pomagajo pri čiščenju zob. Kar vsakemu tretjemu 6-letniku pa starši pri čiščenju zob sploh ne pomagajo več, čeprav v tem obdobju izraščajo prvi stalni kočniki.

Zobna gniloba je najpogostejša bolezen otrok

Na pogostost pojavnosti kariera izrazito vpliva uživanje sladke, lepljive hrane z visoko vsebnostjo enostavnih ogljikovih hidratov in pitje sladkih pijač, po drugi strani pa nerednost in površnost pri izvajanju ustne higiene. Natančno in pravilno ščetkanje zob dvakrat na dan je nuja, če naj zobje ostanejo zdravi. Osnovo ohranjanja in krepitve ustnega zdravja predstavljajo ustrezna ustna higiena, prehrana in redni obiski pri zobozdravniku. Skrb za zdravje zob se mora pričeti že pred rojstvom in se nadaljevati skozi vsa življenjska obdobja. Zdravo zobovje ne daje našemu obrazu le estetskega videza, prispeva tudi k samozavesti slehernega posameznika. Z ohranjanjem zdravih mlečnih zob se preprečujejo nepravilnosti v izrasti stalnih zob in ortodontske okvare, zagotavljajo se pogoji za pravilen razvoj govora, omogočena pa je tudi normalna žvekalna funkcija.
Karies

Preventivni program Vzgoje za ustno zdravje v Sloveniji izvaja dejavnosti za otroke in mladostnike z namenom ohranjanja in povrnitve ustnega zdravja. Izvajalke programa smo bile v preteklih dveh šolskih letih zaradi epidemije Covid-19 primorane zaustaviti izvajanje aktivnih metod učenja ščetkanja zob po osnovnih šolah. V letošnjem šolskem letu 2022/2023 je program končno ponovno zaživel. Ocenjujemo, da je zaustavitev programa povzročila opazen upad uspešnosti v čistoči zob pri otrocih in mladostnikih. Pri delu opažamo tudi nazadovanje pri motoriki oz. rokovanju z zobno ščetko. Počutimo se kot, da bi nas časovni stroj ponesel več desetletij nazaj, ko se je ta inovativen program šele vpeljal v slovenski prostor. Izvedba našega dela pa ne bi bila možna brez super sodelovanja z razredniki učencev od 1. - 5. razreda osnovnih šol, ki nam vsak mesec odstopijo svoj dragoceni pedagoški čas. Zato se jim na tem mestu iskreno zahvaljujemo za sodelovanje. S tem sodelovanjem otrokom pokažemo pomembnost pri skrbi za ustno zdravje! Imamo celo nekaj učiteljev, ki tudi sami ob našem obisku skupaj z učenci opravijo kontrolo čistoče zob, ter skupaj s skupino umivajo zobe. Lahko si predstavljate, kakšen zgled se s tem prenese na učence.

Naše sodelovanje s šolo pa ne more nadomestiti pomembne vloge staršev. Pohvale vsem staršem, ki svojim otrokom vsaj do 10. leta starosti pomagate pri ščetkanju zob.
Komunikacijski kanali med nami in starši so Ocenjevalni dnevniki čistoče zob, ki so jih otroci od 2. – 5. razreda prejeli ob začetku šolskega leta. Zelo obiskane so tudi naše Individualne delavnice ustne higiene in smo na to izredno ponosne. Na individualnih delavnicah sodelujejo tudi starši otroka, kjer lahko tudi sami izvedo veliko novih informacij.

Zahvaliti se moramo tudi županom občin, ki prispevajo sredstva v Zdravstveni dom Kranj, namenjena za naš preventivni program. Z njihovo pomočjo smo naše in vaše otroke vedno lahko bogato obdarili za njihov trud in prizadevanja za zdravo ustno votlino. Sredstva občin so omogočila tudi vrsto drugih obogatitev, med drugim »rojstvo« že dobro prepoznanih naših maskot – to sta zobka Iva in OIi.

zobka
Pripravlja se še veliko novih stvari, idej nam ne manjka. Z našim programom si želimo izkoreniniti zobno gnilobo pri otrocih in mladostnikih. Prepričane smo, da nam bo ob ohranitvi sodelovanja med nami, šolo in starši to nekoč tudi uspelo. Nekoč.

Barbara Zmerzlikar, Enota za zobozdravstveno vzgojo in preventivo ZD KRANJ

« nazaj na seznam